E&K | Стилі сучасної архітектури
17917
post-template-default,single,single-post,postid-17917,single-format-standard,ajax_fade,page_not_loaded,qode-page-loading-effect-enabled,,qode_grid_1400,qode_popup_menu_text_scaledown,footer_responsive_adv,hide_top_bar_on_mobile_header,qode-theme-ver-16.1,qode-theme-ek-architecture,disabled_footer_top,wpb-js-composer js-comp-ver-5.4.7,vc_responsive
 

Стилі сучасної архітектури

Стилі сучасної архітектури

З архітектурними стилями багато хто з нас знайомився на уроках історії. З області стародавньої середньовічної архітектури виділяються готичний і романський стилі, а також більш пізні бароко, ренесанс і класицизм. На жаль, про сучасних течіях в архітектурі говорять дуже мало – а шкода. Сучасна архітектура динамічно розвивається у всій своїй багатогранності, змінюються стилі, охоплюючи все більше областей людської життєдіяльності. Це призводить до того, що будівлі перестають розглядатися як звичайний об’єкт, а стають важливим елементом культури, екосистеми і всього соціуму в цілому. Серед усіх течій в історії сучасного будівельного дизайну ми виділили найважливіші і привели кілька цікавих прикладів. Оглянувшись навколо, ви будете здивовані як багато будівель, побудованих в різних стилях і концепціях, вас оточують.

Концертний зал імені Уолта Діснея,, 2003. Лос-Анджелес. арх. Френк Гері

Модернізм

Осьове значення у світовій архітектурі модернізм займав з 1918 по 1975 рік. Стиль знайшов відображення в урбаністичних тенденціях  по всьому світу. Основне положення модернізму – це акцент на функціональність.  Девізом  модерну  були  слова  відомого  архітектора  з  Чикаго Л. Саллівана – «форма завжди слідує за функцією». Будівля в модерн розглядається як абстрактний твір, а всілякі елементи декору вважаються функціонально не обґрунтованими і відхиляються

Нова національна галерея,, 1968. Берлін. арх. Міс ван дер Рое
Міністерство соціальної політики, 1981. Київ. арх. Валентин Бавіловскій, Геннадій Гранаткин
Сіднейський оперний театр, 1973. Сідней. арх. Йорн Утзон

Постмодернізм

Епоха постмодернізму бере початок у другій половині 90-х рр. XX століття і є відповіддю на який сформувався десятиліттями вплив модернізму. Стиль характеризується складністю і плюралізмом форм. Архітектура перетворює особисті переваги, засновані на суб’єктивізмі архітектурних поглядів.

Casinò di Campione в Кампіоне-д'Італія, 1907. арх. Маріо Ботте
Хмарочос Цзінь Мао в Шанхаї, 1999. проект Skidmore
Вежі Петронас, 1998.. Малайзія. арх. Сезаром Пеллі

Конструктивізм

Формула конструктивізму в своїй основі містить основні положення модернізму, при цьому прагнучи узгодити сучасні інженерні конструкції з класичною архітектурою.  Конструктивізм  в будівництві яскраво проявлявся в 20-ті – 30-ті роки XX століття. Як випливає з назви, головний акцент приділявся конструктивним  елементам  будівлі,  які мають чітку структуру, а також їх логічному  застосуванню.

Будинок культури ім. Зуєва, Москва 1926. Ілля Голосів
Музей археології, 1933. Торонто, Канада

Деконструктивізм

Напрямок розглядається як продовження постмодерністської архітектури, а його коріння сягає в 80-і роки минулого століття. Стиль відрізняється фрагментацією окремих елементів, грою форм, які прагнуть вийти за рамки стандартних рішень. Деконструктивізм в будівництві характеризується непередбачуваністю і часто справляє враження «керованого хаосу».

Танцюючий будинок у Празі. Арх. Ф.Гері 1994
Центральна бібліотека в Сіетлі. 2009 Арх. Рем Колхас

Метаболізм

Екзотичний стиль від японської дизайн-групи з переважанням нетривіальних фрактальних форм висловлює утопічне бачення суспільства.  Архітектурний  напрямок розвивався з 1950 по 1970 рік. Представлені архітектурні дизайни на виставці в Осаці відрізнялися природними формами, що нагадують дерево.  Багато критиків  описують  архітектурний  метаболізм  як щось зі сфери наукової фантастики.

Посольство Кувейту в Японії
Капсульна вежа «Накагін». 1972. Японія

LINKEDIN або бруталізм

Ще одне відгалуження пізнього модернізму післявоєнного часу кінця 1940-х років. Головною рисою бруталізму стала масивність і просторовість конструкції, а також інтерес до гостро вираженим фактурам і рельєфів матеріалу, з якого побудований будинок. У стилі переважають неоштукатурені стіни, гола цегла або масивні кам’яні блоки. Даний архітектурний  напрямок формувався під впливом мінімалізму, в результаті чого сформувався інтернаціональний стиль, провідним архітектором якого став Людвіг Міс ван дер Рое. Цей стильовий напрям був прийнятий в більшості міст Європи, а яскравим пам’ятником архітектури стала  будівля  посольства Великобританії в Римі.

Будівля ім. Едгара Гувера, Вашингтон
Бібліотека Гейзел Лайбрері Каліфорнійського університету в Сан-Дієго, США (1970). Арх. Вільям Леонард Перейра
Університет Уелдона в східному Онтаріо
Баптистський медичний павільйон, США
Будівля Міської Суду Буффало. США. 1974

HI-TECH (Хай-тек)

Розвиток даного напряму бере початок в 1965 році і стає новим витком постмодернізму. Стиль зорієнтований на застосування сучасних і найбільш прогресивних технологій. Це не тільки використання останніх будівельних досягнень, але і технічного оснащення: сонячних батарей, приводних механізмів та інших інженерних конструкцій. Застосовувані пристрої стають не тільки функціональним елементом, але також гармонійно вписуються в естетичну концепцію будівлі.

Херст-тауер, Нью-Йорк. 2003. Арх. Норман Фостер
Mode Gakuen Cocoon Tower, 2008. Токіо

Блоб (Рідка або блоб-архітектура)

Останній представлений стиль став перлиною сучасної архітектури. Стиль відноситься до напрямку деконструктивізму і є порівняно молодим, який з’явився лише в кінці 90-х рр XX століття. Блоб відрізняється незвичайною пластичністю і безмежною фантазією в оформленні будівлі. Проекти в даному стилі  навівають  асоціації з природними рідкими формами, заснованими на абстракції. Нетрадиційні рішення виходять за рамки всіх шаблонів і часом нагадують краплю, яка  повільно стікає по поверхні.

Золоті Тераси у Варшаві - проект The Jerde Partnership
Музей Кунстхаус, 2003. Австрія.Арх. Пітер Кук та Колін Фурн'є
Eden Project, Великобританія, 2001. Арх. Ніколас Гримшоу